var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-38337040-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();
پیام اصلی مذاکرات ژنو

فوروم ایرانیان، 10 نوامبر 2013

رژیم با کارزار تبلیغی علیه فرانسه و آرایش صحنه بصورت دعوا بین "ایران" و اسرائیل، تلاش میکند تا ماهیت ضد ملی برنامه هسته ای اش مورد سوال قرار نگیرد. اما پافشاری رژیم بر ادامه غنی سازی و چانه زنی بر سر میزان آن، که هیچ توجیه صلح آمیز ندارد و علت اصلی تحریم ها و شکست مذاکرات است، نشان میدهد که سران رژیم پروژه دست یابی به بمب را به قیمت نابودی کامل کشور و مردم ایران ادامه میدهند

---------------------------------------------------

مذاکرات هسته ای ژنو پس از سه روز تلاش بی وقفه دیپلماتیک به شکست انجامید. از همان روز شنبه که مذاکرات هنوز درجریان بود، رسانه های دولتی در ایران و شبکه های وابسته به رژیم در خارج، کارزار گسترده ای علیه فرانسه و وزیر خارجه اش لوران فابیوس براه انداخته اند و این کشور را آلت دست نتانیاهو، گدای دربار سعودی و مقصر اصلی شکست مذاکرات معرفی میکنند. تریتا پارسی که کاررزار رژیم در خارج از کشور را هدایت میکند، در توئیتر، وزیر خارجه فرانسه را نژاد پرستی ضد ایرانی معرفی کرده و نوشته است که کشور فرانسه نباید عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل باشد.

رژیم ایران با ایجاد گرد و غبار تبلیغاتی و آرایش صحنه بصورت دعوا بین "ایران" و اسرائیل، تلاش میکند تا ماهیت ضد ملی برنامه هسته ای و مخالفت مردم ایران با آن را مخفی نگاه دارد. جمهوری اسلامی با اعمال شدیدترین سانسور رسانه ای در داخل کشور و ممنوع کردن هرگونه بحث و گفتگو در مورد برنامه هسته ای، تلاش میکند تا ابعاد فاجعه بار این برنامه و خسارت های جبران ناپذیر آن بر کشور و مردم ایران همچنان پنهان بماند.

متاسفانه، در رسانه های فارسی خارج از کشور نیز به ندرت میتوان مقاله و گزارشی در مورد جزئیات طرح پیشنهادی رژیم در مذاکرات و تطابق آن با منافع ملی مردم ایران مشاهده کرد. نویسندگانی که از دیروز تا کنون با شدت و حدت علیه فرانسه و نتانیاهو به مبارزه برخاسته اند، به این سوال ساده پاسخ نمی دهند که اگر طرح رژیم پذیرفته شده بود، یعنی تحریم ها بطور کلی ادامه می یافت و رژیم نیز به غنی سازی ادامه میداد، این توافق بنفع مردم ایران بود یا نه؟ یا اینکه، رآکتور آب سنگین اراک و ادامه غنی سازی کدام مصرف صلح آمیز را دارد و چرا رژیم ایران حاضر به دست کشیدن از آن نیست. گویا برای عده ای، همینکه اسرائیل و عربستان با طرح پیشنهادی رژیم مخالف بوده اند، دلیلی کافی بر ملی بودن این طرح و تطابق آن با خواسته های مردم ایران است.

اگرچه مذاکرات ژنو را میتوان و باید از ابعاد گوناگون مورد توجه قرار داد، اما شکست این مذاکرات یک  پیام اصلی و مهم دارد. با توجه به پافشاری رژیم بر ادامه غنی سازی، چانه زنی بر سر میزان آن و همچنین اصرار بر ادامه طرح رآکتور آب سنگین اراک که دلائل اصلی شکست مذاکرات اند، میتوان به سادگی نتیجه گرفت که تنها دغدغه و نگرانی رژیم ایران و دولت حسن روحانی و وزیر خارجه اش جواد ظریف، حفظ قابلیت تولید سلاح هسته ای است و برای این منظور، حاضر به تداوم تحریم های اقتصادی، نابودی سرمایه های کنونی و آینده کشور و در نتیجه فقر و فلاکت دهها میلیون هموطن ایرانی نیز هستند.

در شرائط کنونی و با توجه به فقدان نیروگاه هسته ای در کشور، ادامه غنی سازی در ایران هیچ گونه توجیه صلح آمیز ندارد و اصرار بر ادامه آن، تنها و تنها بیانگر تلاش رژیم برای حفظ قابلیت تولید سلاح هسته ای است. از اینرو، جواد ظریف و روحانی، همچون خامنه ای و سران سپاه، مسئول اصلی ادامه تحریم ها، نابودی کشور و فقر و فلاکت هموطنان و مسئول اصلی جنایت علیه بشریت هستند.

شگفت آنکه 7 سال پیش در زمان دولت احمدی نژاد، هنگامیکه پرونده هسته ای رژیم به شورای امنیت فرستاده شد، اصلاح طلبان حکومتی که در آنزمان بتازگی دولت و مجلس را از دست داده بودند، بطور علنی به مخالفت با سیاست های هسته ای ولی فقیه برخاسته و خواهان توقف غنی سازی شده و ادامه آنرا خیانت به کشور میدانستند. اکنون، حسن روحانی ادامه غنی سازی را خط قرمز رژیم میداند و همه تلاش ظریف، چانه زنی بر سر میزان و ابعاد آن است.

به این بخش از اظهارات علنی مصطفی تاجزاده در جریان مناظره ای که با الیاس نادران از سرداران سپاه و نماینده مجلس رژیم در آذرماه 1385 در دانشگاه گرگان داشت نگاه کنیم تا با ماهیت ضد ملی برنامه هسته ای و ماهیت واقعی جواد ظریف آشنا شویم:

مصطفی تاج زاده: "آقاي احمدي‌نژاد گفت اروپايي‌ها به ما پيغام دادند شما 24 ساعت فعاليت‌هاي سانتريفيوژها را به حالت تعليق درآوريد، ما پرونده شما را از شوراي امنيت خارج مي‌كنيم. وي اعلام كرد ايران اين پيشنهاد را نپذيرفت. همين مساله به تنهايي نشان مي‌دهد نگراني حضرات نه پيشرفت علمي و تكنولوژيك كشور است و نه حتي به راه افتادن نيروگاه‌هاي هسته‌اي.

اگر جهان با داشتن تأسيسات هسته‌اي ايران مخالف بود، بوشهر را كامل نمي‌كردند. به علاوه پيشنهاد اتحاديه اروپا اين بود كه چند نيروگاه ديگر هسته‌اي نيز براي ايران بسازند، به شرط آنكه دولت ما چرخه سوخت يا غني‌سازي اورانيوم را رها كند. پس نگوييد دنيا با پيشرفت‌هاي علمي و فني ما مخالف است. نه! جامعه جهاني پذيرفته ‌است ايران نيروگاه هسته‌اي داشته باشد.

در قطعنامه‌هاي شوراي امنيت، بر حق ايران در زمينه داشتن نيروگاه‌هاي هسته‌اي تاكيد و تصريح شده، اما با غني‌سازي اورانيوم كه آن را مقدمه تهيه سلاح هسته‌اي مي‌دانند،‌ مخالفت شده است. پس برخلاف آنچه آقاي نادران مي‌گويند، آژانس اتمي يا شوراي امنيت از ما نخواسته‌اند كليه فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را تعطيل كنيم بلكه صرفا با غني‌سازي اورانيوم در داخل خاك ايران آن هم به دليل پنهان‌كاري اوليه و مواضع راديكال در سياست خارجي ما مخالف‌اند.

آقاي نادران بايد روشن كنند كه چرا غني‌سازي اورانيوم را معادل صنايع و دانش هسته‌اي مي‌گيرند؟ آيا كشورهايي كه اورانيوم را در خاك خود غني‌سازي نمي‌كنند، فاقد صنايع و دانش پيشرفته هسته‌اي‌اند؟ آيا كشورهاي زيادي سراغ نداريم كه صنايع پيشرفته هسته‌اي دارند، اما اورانيوم را در داخل خاك خود غني نمي‌كنند."

بهمین ترتیب، عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت خاتمی در مناظره علنی با مهدی فضائلی در 25 خرداد 87 در تهران گفت:

" در همه كشورها براي اعتمادسازي اول نيروگاه مي‌سازند، بعد غني‌سازي مي‌كنند. آنها (جامعه بین المللی) سوال مي‌كنند كه وقتي شما نمي‌توانيد نيروگاه بسازيد غني‌سازي را براي چه مي‌خواهيد. تنها دو كشور راهي جز اين رفتند و بدون اينكه نيروگاه بسازند بدنبال غني‌سازي رفتند يكي ليبي و ديگر كره شمالي كه ملت خود را به فلاكت انداختند. 
اگر حق انرژي هسته‌اي را براي بمب مي‌خواهيم كه مشخص است دنيا اين مسئله را نمي‌خواهد اما اگر براي برق مي‌خواهيم آنها مي‌پرسند شما كه نيروگاه اتمي نداريد پس سوخت را براي چه مي خواهيد؟"

در شرائط کنونی که اکثریت مردم ایران در فقر و فلاکت به سر میبرند، تنها مسیر درست در مذاکرات هسته ای، توقف کامل این برنامه و غنی سازی در همه ابعاد آن است. کسانی که در خارج از کشور و با استفاده از رسانه های بزرگ، به کارزار تبلیغی رژیم برای داغ کردن جنگ با اسرائیل و همچنین ملی نشان دادن برنامه هسته ای کمک میکنند، درست مانند سران رژیم، در تداوم این برنامه ضد ملی و در نتیجه فقر و فلاکت مردم و جنایت علیه مردم ایران شریک و گناهکارند.