var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-38337040-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();
اکبر گنجی، مچکریم PDF Print

حسن داعی، 26 مارس 2014

در حالیکه تمامی آمار و گزارشات و همه سازمانهای حقوق بشری از نقض فاحش حقوق بشر در ایران و بدتر شدن آن در دوره روحانی سخن میگویند، گنجی در مقاله ای در سایت معروف المونیتور میگوید که با آمدن روحانی، وضعیت حقوق بشر در زمینه های گوناگون بهبود یافته است. گنجی، طرفداران تغییر رژیم را تروریست، جاسوس و مستحق مجازات خوانده و خواهان قطع کمک به آنان شده است

------------------------------------------------------

سایت معروف المونیتور در واشنگتن امروز مصاحبه ای با اکبر گنجی به چاپ رسانده که تیتر آن، بخشی از اظهارات گنجی است: "وضعیت حقوق بشر در ایران بهتر شده اما از حد انتطارات کمتر است." (ترجمه فارسی مصاحبه گنجی با دستکاری، در سایت گویا منتشر شده است)

سایت المونیتور یکی از رسانه های اصلی محافل مماشات در واشنگتن می باشد و معمولا مقالات حسین موسویان، بیژن خواجه پور (دلال نفتی رژیم)، محمد علی شعبانی و دیگر دلالان رژیم را چاپ میکند. صاحب این وبسایت یک ثروتمند سوری – لبنانی نزدیک به بشار اسد و حزب الله بنام جمال دانیل میباشد که به تجارت نفت و گاز مشغول است. (گزارش فوروم ایرانیان در باره سایت المونیتور)

در ماههای گذشته، با افزایش سرکوب  واختناق در کشورمان و اثبات ناتوانی روحانی در اجرای وعده های دروغی که در جریان سیرک انتخاباتی به مردم و به جهانیان داد، دلالان رژیم در خارج از کشور، همه تلاش خود را در جهت دفاع از روحانی و رفع و رجوع جنایات رژیم متمرکز کرده اند.

در همین راستا، اکبر گنجی مصاحبه مزبور را انجام داده که بلافاصله از نخستین ساعات امروز، توسط شبکه لابی رژیم و محافل مماشات در رسانه های مختلف، صفحات فیس بوک و توئیتر بصورت گسترده ای منتشر شده است. سایت المونیتور اکبر گنجی را شناخته شده ترین مخالف رژیم ایران و برنده جوائز گوناگون حقوق بشری معرفی کرده است. طبیعی است که وقتی چنین شخصیتی از بهبود وضع حقوق بشر سخن بگوید، برای چند ماه، خوراک تبلیغاتی لازم برای دلالان رژیم و مماشات گران فراهم شده است.

گنجی در این مصاحبه، در پاسخ به این سوال که بان کی مون رئیس سازمان ملل گفته است که حسن روحانی به وعده هایش در زمینه حقوق بشر عمل نکرده میگوید: "وضعیت حقوق بشر نسبت به دوره احمدی نژاد، در زمینه های مختلف بهبود یافته است البته از حد انتظار مدافعان حقوق بشر و دموکراسی خواهان کمتر است. روحانی واقعا خواهان بهبود اوضاع است اما قوه قضائیه که در کنترل تند رو ها قرار دارد مانع اجرای منویات روحانی است."

گنجی در پاسخ به این سوال که چرا شما خواهان قطع کمک آمریکا به مدافعان حقوق بشر در ایران و گروههای مخالف هستید، میگوید:

"منظور من قطع کمک به اپوزیسیون، افراد و گروههائی است که طرفدار تغییر رژیم در ایران هستند تا بتوانند به قدرت برسند. به گروههائی که کمک های خارجی را در این 35 سال دریافت کرده اند نگاه کنید، آنها چه فعالیتی داشته اند. آیا فعالیت های جاسوسی و تروریستی آنها دفاع از حقوق بشر است؟ یا اینکه این فعالیت ها در همه کشورها جرم محسوب شده و مجازات میشوند."

این بخش از اظهارات گنجی، یک دروغگوئی آشکار و توهین به مخالفان واقعی رژیم ایران است. گنجی که خود از کمک های مالی و سیاسی محافل مماشات، دست راستی ترین، بدنام ترین و سیاه ترین شخصیت ها در آمریکا برخوردار بوده است، پس از ورود به آمریکا، در همکاری با سازمان نایاک به رهبری تریتا پارسی، در لابی گسترده ای برای قطع کمک کنگره آمریکا به گروههای مستقل حقوق بشری شرکت کرد. یکی از گروه هائی که از این بودجه استفاده میکرد و بواسطه لابی نایاک و گنجی، از کمک کنگره آمریکا محروم شد، مرکز اسناد حقوق بشر در آمریکاست که خانم برومند در آن فعال است و یک مرکز کاملا مستقل و فقط حقوق بشری است.

برای آشنائی با دروغگوئی و وقاحت اکبر گنجی، این مقاله کوتاه دو سال پیش در مورد همکاری وی با نایاک برای قطع کمک به گروههای حقوق بشری مستقل و همچنین آشنائی با محافل دست راستی که به گنجی نیم میلیون دلار داده اند، گزارش زیر که دو سال پیش منتشر شد را ملاحظه فرمائید:

.

همکاری اکبر گنجی با نایاک برای قطع کمک آمریکا به اپوزیسیون و گروههای حقوق بشری مستقل 

از سال 2006 ببعد، سازمان نایاک یک لابی گسترده برای آشتی آمریکا با رژیم ایران آغاز کرد و در این مسیر، انجام چند ژست حسن نیت از طرف آمریکا بسوی تهران در دستور کار قرار گرفت. یکی از این اقدامات، حذف کمک های مالی دولت آمریکا به سازمانهای مدنی و حقوق بشری مخالف رژیم ایران مثل "مرکز اسناد حقوق بشر " بود.

در همین راستا، سازمان نایاک لابی گسترده ای در کنگره برای قطع این کمک های مالی براه انداخت که چند نمونه از اسناد مربوطه را میتوانید در این آدرس مشاهده کنید. در سال 2007 که نایاک و لابی مماشات مشغول زمینه سازی برای مذاکرات پنهان بین آمریکا و رژیم ایران بود، این لابی به اوج خود رسید. (همچنین نگاه کنید به مقاله " کارزار نایاک و هادی قائمی برای بدنام و منزوی کردن بنیاد برومند و مرکز اسناد حقوق بشر")

در اکتبر 2007، اکبر عطری از دانشجویان تبعیدی، مقاله ای در روزنامه وال استریت به چاپ رساند و از ادامه کمک های آمریکا به سازمانهای اپوزیسیون و گروههای مدنی دفاع کرد. همانطور که در یکی از ایمیل تریتا پارسی مشاهده میشود، چند روز پس از چاپ مقاله عطری، دخی فصیحیان، مدیر اجرائی نایاک با اکبر گنجی گفتگو کرده است و گنجی نیز با پیشنهاد وی موافقت نمود تا یک مقاله جدید بر علیه کمک مالی آمریکا به گروههای مخالف رژیم منتشر نماید.

با مطالعه اسناد داخلی نایاک معلوم میشود که این سازمان صدها هزار دلار از بودجه های رسمی آمریکا را دریافت میکرد و این پولها را برای پروژه هائی خرج میکرد که وزارت خارجه رژیم و بقیه نهادهای دولتی بررسی کرده و با آن موافقت کرده بودند.

در حقیقت، نایاک با کمک مالی آمریکا مشکلی نداشت بلکه مخالف کمک به گروههای مستقلی بود که رژیم ایران کنترلی روی آنان نداشت. یک سند داخلی نایاک نشان میدهد که یکی از اعضای مدیریت این سازمان در تهران با مسئولان وزارت خارجه رژیم دیدار کرده است تا هماهنگی لازم برای پیشبرد پروژه هائیکه پول آنرا آمریکا پرداخت میکند انجام شود. در همین راستا، هادی قائمی عضو دیگر هیئت مدیره نایاک، با محمد جواد ظریف سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل ملاقات کرد تا نحوه انجام پروژه مشترک بین نایاک با یک سازمان ایرانی که توسط خود رژیم راه اندازی شده بود، بخوبی پیش برده شود.

من اسناد داخلی نایاک و دهها ایمیل مربوط به کمک مالی کنگره به نایاک و همچنین هماهنگی نایاک با دولت ایران برای خرج این پولها را در این آدرس قرار داه ام.

در دو ایمیل که بین "پاتریک دیسنی" مسئول لابی نایاک و شخص دیگری رد و بدل شده، دیسنی تاکید میکد که قطع کمک مالی به گروههای مخالف، یک اقدام حسن نیت از طرف آمریکا به رژیم ایران است و زمینه های تفاهم بین دو کشور برای سازش نهائی را فراهم مینماید. (ایمیل اول، ایمیل دوم)

از طرف دیگر، سازمان CATO که نیم میلیون دلار به اکبر گنجی داد، یکی از موسساتی است که بهمراه نایاک برای سازش بین آمریکا و رژیم ایران لابی میکرد. (اسناد لابی مشترک نایاک با کیتو سری اول - کیتو سری دوم - کیتو سری سوم کیتو سری چهارم)

شگفت آور اینکه، یکی از اعضای کمیته 7 نفره ای که تصمیم به پرداخت نیم میلیون دلار از طرف سازمان کیتو به اکبر گنجی گرفت، رئیس کمپانی بزرگ " Koch" میباشد که هم اکنون بخاطر معاملات شیرین اقتصادی با رژیم ایران مورد غضب کنگره آمریکا قرار گرفتهاست.

با مطالعه اسناد داخلی نایاک و مقایسه آن با اظهارات علنی پارسی و گنجی معلوم میشود که دریافت پول از دولت، کنگره و کمپانی های بزرگ آمریکا برای بعضی ها کاملا حلال و پسندیده است اما وقتی همین پولها به دیگران پرداخت شود، در اینصورت کاملا حرام و ناپسند خواهد بود.