var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-38337040-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();
معجزه در داوس PDF Print

فوروم ایرانیان، 13 مارس 2014

مجمع اقتصاد جهانی هر سال عده ای از شخصیت های موفق جامعه مدنی و اقتصادی از کشورهای مختلف را بعنوان مدیران برجسته جهان انتخاب میکند. این مجمع امسال، محمد علی شعبانی از ایران را برگزیده است. وی کارمند سابق حسن روحانی در مرکز مطالعات استراتژیک، کارمند نایاک، دانشجوی کنونی در لندن، لابیست رژیم و پادوی حسین موسویان است. انتخاب این دانشجوی بی مایه بعنوان مدیر برجسته جهانی، توهین محافل مماشات به شعور ایرانیان است

---------------------------------------------

در اواخر ماه ژانویه امسال، حسن روحانی در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی در داوس سوئیس شرکت کرد. در این نشست، رهبران سیاسی جهان و روسای کمپانی های بزرگ شرکت میکنند. روحانی ضمن سخنرانی در این مجمع و دعوت از کمپانی های بزرگ، با روسای شرکت های نفتی جهان نیز دیدار کرد و به آنان گفت که قرار دادهای نفتی جدید ایران جذاب و پرسود شده اند. رئیس کمپانی فرانسوی توتال، پیشنهادات ایران را سوپر سکسی خوانده بود. (این گزارش را نگاه کنید)

رژیم ایران با این ناز و کرشمه ها انتظار داشت که کمپانی های بزرگ، بی توجه به تحریم های بین المللی، برای بستن قرارداد با ایران، از سر و کول یکدیگر بالا بروند. اما در عمل، اگرچه سفر هیئت های اقتصادی و سیاسی به ایران افزایش یافت اما هیچ قرارداد جدی نه در زمینه نفت و نه دیگر بخش های اقتصادی که در زمره تحریم های بین المللی هستند امضاء نشد.

دو روز پیش، مجمع اقتصاد جهانی اسامی افرادی را که امسال بعنوان مدیران برجسته بین المللی برگزیده است منتشر نمود که محمد علی شعبانی از ایران در میان آنهاست. انتخاب شعبانی بعنوان مدیر برجسته جهانی، نفوذ محافل طرفدار مماشات با رژیم ایران در نهادهای بین المللی را نشان میدهد. سالهای قبل نیز چند تن از دلالان و لابیست های رژیم به این مقام نائل شده بودند اما هیچکدام به بی سوادی و بی مایگی شعبانی نیستند. بعنوان مثال، سیامک نمازی دلال نفتی رژیم، مدیر شرکت آتیه بهار و همان کسی که به تریتا پارسی در راه اندازی لابی در آمریکا کمک کرد یکی از این افراد بود. روزبه پیروز میلیاردر ایرانی و دلال رژیم نیز یکی دیگر از این افراد بود. (برای آشنائی با روزبه پیروز این مقاله را بخوانید)

انتخاب افراد بعنوان مدیر برجسته جهانی به آنان پرستیژ و اعتبار میدهد و درب مجامع جهانی و رسانه های مهم را برویشان باز میکند. میتوان انتظار داشت که این دانشجوی بی مایه و دلال رژیم را بیش از گذشته در رسانه های مهم مشاهده کنیم.

محمد علی شعبانی

سال گذشته که شعبانی در دستگاه لابی رژیم شروع به فعالیت کرد، فوروم ایرانیان یک گزارش ویدئوئی کوتاه در باره وی منتشر کرد که با کلیک روی عکس پائین یا با مراجعه به این آدرس مشاهده کنید.

خلاصه ای از این گزارش ویدئویی به قرار زیر است.

 شعبانی در سوئد بزرگ شده است و حدود دهسال پیش برای تحصیل به لندن آمد و در سال 2008 لیسانس گرفت. سپس به ایران رفت و به خاطر تسلط به زبان انگلیسی و صد البته وابستگی به رژیم، به استخدام پرس تی وی یعنی تلویزیون انگلیسی زبان و خارج از کشوری جمهوری اسلامی درآمد. در دوران جنبش مردمی در سال 2009 و 2010، پرس تی وی یکی از ارگان های اصلی رژیم برای توجیه سرکوب و کشتار مردم بود و شعبانی یکی از مهره های این کارراز بود.

در همین ایام، درحالیکه برای پرس تی وی کار میکرد، به مرکز تحقیقات استراتژیک رفت و بعنوان پژوهشگر مشغول به کار شد. این مرکز که رئیس آن تا قبل از انتخابات قلابی ریاست جمهوری، حسن روحانی بود، بخشی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست هاشمی رفسنجانی است. شعبانی، به خاطر تسلط به زبان انگلیسی، سردبیر نشریه انگلیسی زبان مرکز تحقیقات استراتریک رژیم در تهران شد.

در سال 2010، درحالیکه شعبانی کارمند رژیم بود، مشغول همکاری با سازمان نایاک به رهبری تریتا پارسی در واشنگتن شد و برای این سازمان گزارش و مقاله می نوشت. در سال 2012 شعبانی به لندن آمد و بعنوان دانشجوی دکترا در دانشگاه ثبت نام کرد.

پس از آن، شعبانی به کمک محافل طرفدار رژیم، مدارج رشد و ترقی در غرب را به سرعت برق طی کرد و در یک چشم برهم زدن، کارشناس مسائل ایران و سوگلی مهمترین رسانه های طرفدار مماشات در آمریکا و اروپا  شد. در آغاز، دو نشریه آمریکائی طرفدار رژیم یعنی ال مونیتور و لوب لاگ شروع به چاپ مقالات وی کردند.

سپس، شعبانی و حسین موسویان شروع به چاپ مقالات با امضای مشترک در رسانه های مهم آمریکائی کردند.  گاردین و نیویورک تایمز چند نمونه از این نشریات مهم هستند که مقالات مشترک این دو نفر رو چاپ کردند. امضای مشترک شعبانی با موسویان نشان میدهد که وی در حلقات داخلی رژیم مورد اعتماد است.

بهمین دلیل، رسانه های طرفدار مماشات برای شعبانی سر و دست می شکنند. مثلا، کریستیان امانپور گزارشگر معروف سی ان ان از شعبانی برای حضور در برنامه اش دعوت کرد. چند ماه پیش نیز در ماه مارس، موسسه معروف مطالعات استراتژیک لندن از شعبانی برای سخنرانی دعوت کرد. سخنران دیگر این جلسه، روزبه پارسی برادر تریتا پارسی لابیست طرفدار رژیم و رئیس سازمان نایاک بود.